11 olejov na depresiu

balíček esenciálnych olejov ku kurzu Krémy

Často ste úplne „dole“, náladový, utopený v temných myšlienkach alebo duševnej bolesti?

Byť v „depkách“ môže znamenať momentálny psychologický stav, ktorý sa dá zmeniť správnym nastavením tela a mysle, ale môže ísť aj o diagnózu, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc. Či už trpíte častými náladovými výkyvmi, alebo trpíte skutočnou depresiou, skôr než vyhľadáte lekára, skúste najprv pomoc od prírody. Aromaterapia je osvedčenou metódou na zvládanie emočných výkyvov a depresívnych nálad s vysokou mierou úspešnosti. Používanie esenciálnych olejov na zmiernenie depresie je alternatívou k medikamentóznej liečbe a určite stojí za vyskúšanie.

Príznaky spojené s depresiou sa vyznačujú symptómami:

· negatívne myšlienky

· nízka sexuálna aktivita

· strata chuti do jedla

· nízke sebavedomie

· prudká náladovosť

Ako esenciálne oleje zmierňujú depresiu?

Jedinečná vôňa esenciálnych olejov sa prenáša priamo do mozgu a slúži ako aktivátor nálady. Limbický systém v mozgu hodnotí senzorické podnety a spracováva emócie, pocity šťastia a tak pomáha zmierniť depresiu. Naša emocionálna rovnováha je často udržateľná a obnoviteľná len pomocou vôní. Vône hrajú veľmi dôležitú úlohu v našich každodenných činnostiach, ktoré pôsobia ako priama cesta k emóciám a tiež aj pamäti. Veľa esenciálnych olejov pomôže zmierniť symptómy depresie, ak sa podávajú správne. Preto nezabúdajte, že jeden z najlepších spôsobov aplikácie esenciálnych olejov pri psychických a emocionálnych problémch je inhalácia – vdychovanie olejov.

Najlepšie esenciálne oleje pre depresiu

1. Levanduľový olej

Levanduľa je najvšeobecnejší olej používaný na úľavu od rôznych zdravotných problémov, ktoré si vyžadujú relaxáciu a upokojenie. Pomáha zvyšovať náladu, má analgetické účinky, relaxuje telo aj myseľ, pomáha na dobrý spánok. Umiestnite difuzér na stranu Vášho lôžka a nechajte olej rozptýliť počas spánku v noci, alebo ho umiestnite do dennej miestnosti, keď ste doma.

2. Bergamotový olej

Bergamotový olej je veľmi stimulujúci, čo z neho robí skvelé antidepresívum. Je to olej prvej voľby pri problémoch s depresiou. Vytvára pocit radosti, energizuje a osviežuje. Bergamotový olej zlepšuje pohyb krvi a pomáha zmierniť temné myšlienky.Miešaním levanduľového oleja s bergamotovým získame relaxáciu a zároveň povzbudenie mysle.Používajte bergamotový olej buď v roll-on fľaške s guličkou a naneste ho na nohy, dobrý spôsob je ho nosiť v difúznych šperkoch (špeciálne náramky a prívesky), alebo môžete pridať niekoľko kvapiek do vášho difuzéra.

Difúzna zmes na depresiu:

• 3 kvapky bergamotového es. oleja

• 2 kvapky es. olej z divokého pomaranča

• 1 kvapka eukalyptového es. oleja

3. Geranium

Snáď každý miluje kvetinovú vôňu pelargónie. Olej z Pelargónie pomáha telu vyrovnávať hormonálne hladiny a vytvára pocit uvoľnenia. Tí, ktorí sa nachádzajú v nekonečnom cykle depresie a pracovného stresu, nájdu význam a úžitok tohto oleja. Tento esenciálny olej funguje spôsobom stimulácie lymfatického systému.

Zmes olejov v guličke na depresiu:

• 10 kvapiek es. oleja Geranium

• 7 kvapiek levanduľového es. oleja

• nakvapkajte do fľašky s objemom 10 ml a doplňte zvyšok s frakcionovaným kokosovým olejom

Používajte niekoľkokrát denne tým, že umiestnite na spánky a na svoje pulzné body pre utišujúci relaxačný efekt.

4. Olej z Rímskeho harmančeka

Rímsky harmanček je jedným z najlepších esenciálnych olejov na boj proti depresii a podporu relaxácie. Jeho vôňa je jedinečná a mení sa od mierne sladkej až do ovocnej a zemitej. Rímsky harmanček sa používa už viac ako 2000 rokov v spektre rôznych využití, vrátane nepokoja, nespavosti, poruchy pozornosti a zvracania. Výrazným účinkom Rímskeho harmančeka je jeho utišujúci účinok. Nemusí nevyhnutne pomôcť pri liečbe depresie, ale pomôže pri zmierňovaní rôznych príznakov.

5. Ylang Ylang olej

Ylang Ylang prináša úžasné účinky na úľavu od depresívnych nálad. Dýchanie tohto éterického oleja má okamžitý účinok na psychickú úľavu, zvýšenie nálady a zníženie pocitov úzkosti a hnevu. Ľahké sedatívne účinky Ylangu Ylang pomáhajú znížiť stres a tým vám pomôžu uvoľniť sa. Rozptýlenie esenciálneho oleja v domácnosti pomôže zvýšiť náladu, sebadôveru a dôveru v ostatných. Môžete ju tiež vmasírovať do pokožky, zriedenej v nosnom oleji. Ylang Ylang je afrodiziakálny, takže s ním môžete dosiahnuť aj iné účinky…

6. Clary Sage (Šalvia muškátová)

Analgetické účinky šalvie dokážu človeka dostať do stavu hlbokej relaxácie. Jeho omamná vôňa doslova donúti človeka spomaliť a zastaviť čas. Je pomocníkom aj pri chronickej únave, ale aj nervovom vypätí a tiež pri vysokom krvnom tlaku. Na emočnej úrovni pomáha šalvia otvoriť sa viac, vylepšuje predstavivosť, kreativitu a otvára takto možnosti pre vizualizáciu a schopnosť videnia lepšej budúcnosti.

Antidepresívna zmes na relaxáciu:

• 3 kvapky es. oleja šalvie • 3 kvapky levanduľového es. oleja • 2 kvapky bergamotového es. oleja

7. Santalový olej

Santalové drevo sa vyznačuje sladkou drevitou vôňou, ktorá vám pomáha cítiť dosiahnuť stav pokoja, takže automaticky znižuje pocity depresie. Je užitočná pri nespavosti, zlepšuje celkovú kvalitu spánku. A vieme, že spánok je základ pre zdravú mentálnu aj fyzickú kondíciu.

A tu je jedna zmes v guličke pre lepší spánok so santalovým olejom:

• 7 kvapiek Olej zo Santalového dreva • 4 kvapky Vetiverového oleja • 3 kvapky oleja Ylang Ylang • vyplň 10 ml fľašku s nosným olejom

Používajte pred spánkom, aby ste utíšili myseľ a získali skvelý spánok: potrite na spánkoch, zápästiach alebo na nohách.

8. Kadidlový olej Kadidlový olej je mocný éterický olej na depresívne nálady: pomáha zmierniť nervozitu, úzkosť, stres, napätie a strach. Je to tiež skvelý olej, ktorý pomáha telu zachovať celkovú bunkovú rovnováhu. Tiež pomáha mysli udržať pokoj v dobe úzkosti a nepokoja. Kadidlový olej okysličuje mozog, čím podporuje vyčistenie mysle a filtrovanie pozitívnych a negatívnych myšlienok. Môžete použiť 1-2 kvapky na zátylku.

9. Jazmínový olej

Jasmínový olej upokojuje nervy a prináša pocity uvoľnenia. Tento esenciálny olej účinkuje zvyšovaním aktivity v triede receptorov, ktoré reagujú na neurotransmitery v mozgu, ktoré pomáhajú kontrolovať nálady. Vyskúšajte olej z jazmínu, môže to byť jeden z najdôležitejších olejov pre vašu potrebu. Zmiešajte niekoľko kvapiek jazmínového oleja s niekoľkými kvapkami limetkového oleja a pripravíte sa tak na na príjemný nárast nálady.

10. Medovka

Medovkový esenciálny olej je jeden z najvzácnejších druhov. Napriek tomu, že medovku vypestujete kdekoľvek, nie je jednoduché získať kvalitný esenciálny olej z tejto rastliny, pretože obsahuje veľmi málo oleja a pre získanie dobrého biochemického zloženia oleja je potrebná vhodná klíma a dobrá sezóna pre rastlinku. Tomu je adekvátna aj cena oleja. Medovkovému oleju hovoríme aj srdcový olejček. Okrem toho, že na fyzickej úrovni podporuje srdcovo-cievny systém, emočne tiež lieči aj „zlomené srdcia“. Pomáha k prebudeniu duše a vnáša viac „svetla“ do života. Jeho citusová vôňa je osviežujúca, skúste v difúzeri ako sólo vôňu, alebo potierajte na solar plexus, či do difúznych šperkov.

11. Divoký pomaranč

Divoký pomaranč je citrusový olej a je známy ako jeden z najlepších olejov na zvýšenie nálady. Hovorí sa mu aj olej hojnosti. Pretože zlepšuje pohyb krvi a čistí pečeň a žlčník, pomáha tiež zmierniť paniku. Vždy, keď ste v depresii, jednoducho naneste olej (zriedený nosným olejom) na zadnej strane krku alebo spodnej časti nôh, aby ste dosiahli nádherný relaxačný účinok.

Tieto éterické oleje môžu byť vaším najlepším priateľom, keď trpíte depresiou alebo pochmúrnymi náladami. Možno budete musieť experimentovať vybrať si medzi zopár olejmi, kým nenájdete to, čo vám najlepšie vyhovuje. A v tom je čaro a krása tejto cesty – vždy máte na výber 🙂

Prajem Vám veľa zdravia, blahodárnych pocitov a dobrej nálady s esenciálnymi olejmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *