Recept na antistresový hydratačný krém

Pri kreovaní môjho záverečného projektu v škole pre budúcich výrobcov organickej prírodnej kozmetiky FORMULA BOTANICA, som len chvíľu uvažovala, čo vyrobím. Rozhodla som sa vyrobiť antistresový pleťový hydratačný krém s luxusnými ingredienciami. Tento krémik je určený na regeneráciu pokožky po náročnom období a jej následnú revitalizáciu. Vsadila som na esenciálne oleje, ktoré okrem benefitov pre pokožku majú výrazné aromaterapeutické účinky, ktoré prinášajú upokojenie mysle a plnia tak úlohu 2v1. Ostatné ingrediencie som vyberala podľa toho, čo unavená, zvädnutá, neupravovaná a namáhaná pleť potrebuje.

 

Pre koho je krém určený

Tento krém je vhodný najmä pre ženy 40+, v produktívnom životnom období, ktoré momentálne prekonávajú rôzne životné krízy, a tie sa žiaľ podpísali aj na vzhľade pleti. Krémik je veľmi hydratačný, preto je vhodný na suchú a ovädnutú pleť.

 

Keď to má byť moje, nech je to zmes najlepších surovín

Od začiatku som bola nastavená nešetriť na surovinách, čo samozrejme neznamená, že čím viac surovín, tým lepší produkt. Ide skôr o kvalitu surovín a samozrejme o ich kombináciu a zámer. Vo výbere a kombinácii kozmetických surovín spočíva alchýmia a naša kreativita pri formulovaní. Vďaka našim sponzorom som mala možnosť spoznať a vyskúšať produkty, ktoré by som si možno nedopriala, a tiež som dostala tipy na suroviny, ktoré by mi nenapadli. Medzi takéto výnimočné kozmetické suroviny patria esenciálne oleje značky Florihana, ktorými nás zasponzoroval www.aromashop.sk a poskytol nám trojicu nádherných esenciálnych olejov Neroli, Palmarosu a Kurkumu. Vďaka nášmu partnerovi pre kozmetické suroviny www.vegis.sk  som spoznala Bisabolol, vyskúšala Niacinamide a doplnila tieto dobroty o regeneračný harmančekový hydrolát. A toto sú kľúčové ingrediencie tohto luxusného produktu, ktorý nám bude plniť požadovanú fukciu.

 

Ale pozrime sa bližšie na každú jednu ingredienciu

Základom krému je bambucké maslo a bavlníkový olej. Tieto zložky dodávajú pokožke každodennú výživu a vytvárajú na pokožke prirodzený ochranný a jemný filter. Vďaka luxusnému šípkovému oleju, bohatému na betakarotén sa krém ľahko vstrebáva, pomáha vyhladzovať vrásky a zanecháva pokožku zamatovo hebkú. Túto zmes som obohatila o Bisabolol, vzácny výťažok z rastliny Candeia z brazílskeho dažďového pralesa, a Niacinamid (vitamín B3), veľmi potrebný pre unavenú a podvýživenú pokožku, ktoré spoločne prispievajú k výrazným regeneračným účinkom pre pleť.

Bambucké maslo
Čisté nerafinované bambucké maslo vyživuje a regeneruje pokožku s krémovou farbou a jemnou orieškovou vôňou. Upokojuje podráždenia, vyživuje epidermis (hornú vrstvu pokožky) na dlhú dobu. Zabezpečuje aj hustotu a výslednú konzistenciu produktu.

Bavlníkový olej
Bavlníkový olej má nemastný efekt, rýchlo sa vstrebáva a má pozoruhodný hydratačný, protistarnúci a omladzujúci účinok. Hydratuje a hĺbkovo vyživuje pokožku, zanecháva pokožku sviežu, pružnú, hodvábnu a žiarivú, má tiež protizápalový, čistiaci, upokojujúci a tonizujúci účinok. Vďaka svojmu výnimočnému zloženiu v omega-6 kyselín (viac ako 50 %), je výborným prostriedkom na obnovu a doplnenie lipidov pre pokožku. Bavlníkový olej je bohatý na kyselinu linolovú a má výrazné upokojujúce a zmäkčujúce vlastnosti.

Šípkový olej
Pochádza zo semien ruží (Rosa canina L.) lisovaním za studena, ktoré si zachovávajú svoje vysoko účinné biologické zložky, ako sú esenciálne mastné kyseliny, vitamíny, antioxidanty a bioflavonoidy. Hlavnou zložkou šípkového oleja sú esenciálne mastné kyseliny – linolová (omega-6), kyselina linolénová (omega-3) a olejová (omega-9). Použitie šípkového oleja pomáha predchádzať vráskam na tvári, vyrovnáva už existujúce a tiež zvyšuje elasticitu pokožky. Je tiež užitočný na odstránenie vačkov pod očami.

Harmančekový hydrolát
Tento jemný hydrolát upokojuje citlivú pokožku so sklonom k začervenaniu a alergiám. Pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Harmančekový hydrolát je vhodný pre extra citlivú, jemnú, napnutú alebo svrbivú pokožku.

Niacinamid
Multifunkčná aktívna zložka zlepšuje funkciu kožnej bariéry, textúru a tonus pokožky, znižuje poškodenie životného prostredia a hydratuje. Tento derivát vitamínu B3 je bohatý na antioxidanty. Stimuluje tvorbu lipidov a schopnosť pokožky produkovať kolagén a elastín. Výsledkom jeho používania je pevnejšia, hladšia a odolnejšia pokožka. Pri pravidelnom používaní zjemní vzhľad jemných liniek.

Bisabolol
Bisabolol je silný antioxidant, upokojujúci, chrániaci pokožku pred stresom aj v náročných dňoch. Ide o prírodný extrakt získaný z rastliny Candeia (Eremanthus erythropappus) z dažďových pralesov Brazílie s charakteristickou príjemnou kvetinovou vôňou.

Esenciálny olej Neroli
Esenciálny olej Neroli získaný z pomarančových kvetov je výnimočná esencia s jedinečnou kvetinovou vôňou, ktorá evokuje arómu trópov. Esenciálny olej Neroli má pozoruhodné upokojujúce a harmonizujúce účinky.  Rozjasňuje  a osviežuje pokožku, je hrdinom aj v protivráskovej kúre a pri tonizácii pokožky. Aromaterapeutické účinky tohto esenciálneho oleja pomáhajú účinne znižovať stres, nervové napätie, úzkosť, ale aj znížené libido. Podporuje dobrý spánok.

Esenciálny olej Palmarosa
Esenciálny olej Palmarosa má silnú kvetinovú, muškátovú vôňu. Má silné antibakteriálne a protiplesňové pôsobenie. Má tiež regeneračný a sťahujúci účinok na pokožke. Aromaterapeutické účinky oleja Palmarosa majú osviežujúci, pozitívny vplyv na nervový systém, zmierňujú stres, úzkosť, podráždenosť a únavu.

Esenciálny olej Kurkuma
Kurkuma si získala veľkú obľubu pre svoje protizápalové a antioxidačné schopnosti. Kurkumový olej pomáha upokojiť zhoršené stavy pokožky a vďaka svojim ochranným antioxidačným vlastnostiam má svoje miesto v protivráskovej terapii a rozjasňovaní. Aromaterapeutické účinky tohto esenciálneho oleja pomáhajú dosiahnuť duševnú rovnováhu, upokojujú a majú hrejivý posilňujúci účinok na myseľ a telo.

Ostatné zložky

Sodium lactate –  Laktát sodný – zvlhčovadlo a zmäkčovadlo, je dobrou náhradou za rastlinný glycerín, oproti ktorému Laktát sodný nemá lepkavý efekt.

Xantánová guma – pomáha vytvárať lepšiu konzistenciu a stabilitu produktu. Pri tomto produkte je xantánová guma dôležitá, ukázali to predošné dva pokusy, pri ktorých sa vytvoril príliš ľahký nadýchaný krém. Po pridaní xantánovej gumy nabral krém inú konzistenciu, viac kompaktnú a stabilnú.

Vitamín E – skvelý antioxidant, ktorý prospieva pokožke a pomáha aj olejom v produkte predĺžiť jeho trvanlivosť.

Olivem 1000 – emulgátor so širokým záberom, je vhodný pri použití emulzných formulácií pri pomere olejov do 25%. Dodáva krému zmäkčujúci a hydratačný efekt a hodvábny nádych. Je to emulgátor, ktorý sa veľmi rýchlo vstrebáva, ideálny pre nemastný pocit. Získava sa z olivového oleja.

Cetearylalkohol – druhý emulgátor, stabilizátor pre ostatné emulgátory, dodáva krémom a mliekam pevnú, konzistentnú textúru a má vlastné zmäkčujúce vlastnosti. Vyrába sa z mastnej kyseliny palmojadrového oleja (kyselina palmitová).

 

RECEPT

Olejová fáza A:
Bambucké maslo – 5 gr
Bavlníkový olej – 4 gr
Olivem 1000 – 2,5 gr
Cetearyl alkohol – 0,5 gr

Vodná fáza B:
Harmančekový hydrolát – 33.40 gr
Fáza C:
Sodium lactate – 1 gr
Xantánová guma – 0,1 gr
Niacinamide – 0,75 gr

Fáza D:
Šípkový olej – 1 gr
Esenciálny olej Neroli – 0,2 gr
Esenciálny olej Palmarosa – 0,13 gr
Esenciálny olej Kurkuma – 0,18 gr
Bisabolol – 0,25 gr
Vitamín E – 0,5 gr
Konzervant (Geogard 221) – 0,5 gr

POSTUP PRÁCE:

Odvážte všetky ingrediencie z fázy A,B,C. Ako prvý krok zmiešajte sodný laktát so xantánovou gumou, aby sa vytvoril hustý hladký gél. Potom odoberte trochu z hydrosolu a roztopte v ňom (za studena) niacinamidový prášok. Túto tekutinu primiešajte ku gélu, znova premiešajte a odložte bokom.  Teraz fázu A a fázu B zahrievame vo vodnom kúpeli v osobitných kadičkách, kým nedosiahnu teplotu 75C – spravidla je to bod, pri ktorom je olejová fáza kompletne roztopená a spojená.

 

V tomto bode začíname prilievať olejovú fázu do vodnej a zároveň miešame spojenú zmes s metličkou niekoľko sekúnd, po malej chvíli vyberieme z vodného kúpeľa. Teraz je dôležité emulgovať – mixovať na rýchlych obrátkach 2-3 minúty. Použite na to metličkový mixér. V priebehu času mixovania preložte zmes do studeného vodného kúpeľa a mixujte ďalej, kým sa nebude vytvárať tzv. stopa po mixéri.

 

 

Krém už v tejto chvíli môžete vybrať z vodného kúpeľa a nechať ho chvíľu odpočívať. Za tento čas si namerajte ingrediencie z fázy D. Krémik nám už vychladol pod 40C a môžeme pridávať senzibilné ingrediencie. Pridajte zarobenú gélovú zmes, Bisabolol a šípkový olej. Zhomogenizujte s ručnou metličkou a pridajte ďalšie ingrediencie – esenciálne oleje, vitamín E a konzervant. Posledný krát premixujte krémik s mixérom a Váš krém je hotový.

Výsledná konzistencia: krém je ľahký, stabilný a primerane tuhý. Vstrebáva sa veľmi rýchlo, makeup sa dá aplikovať na pleť okamžite.

Poznámka: tento recept som vyrobila aj v opačnej metóde – voda v oleji, čiže pri spájaní olejovej a vodnej fázy som prilievala vodu do oleja (nie olej do vody) – tento krém je oveľa mastnejší a tuhší, čiže podľa typu Vašej pleti sa môžete rozhodnúť, akú metódu výroby si zvolíte.

 

 

 

 

Použitie

Produkt je vhodný na deň aj noc, počas jarného a letného obdobia. Naneste na tvár po očistení. Krém sa veľmi rýchlo vstrebe, preto ak máte veľmi suchú pokožku, použite ako predošlý krok olejové sérum.

Cena výroby

Pre výrobcov domácej kozmetiky je dôležitá aj táto časť celého procesu, keďže si treba zaobstarať suroviny. Isteže pri manufaktúrnej výrobe je cena prakticky všetkých home-made výrobkov veľmi priaznivá, ale pokiaľ si kupujete všetko na prvýkrát, prvotná investícia je náročná, ktorú som vyrátala asi na 100,- EUR. Ja si pri výpočtoch rátam cenu každej suroviny z 1 kg ako počiatočnej mernej jednotky. Ak mám nahodené ceny za 1 kg z každej suroviny, potom už vzorec vyráta cenu za moju dávku jedného produktu. Pri tomto „luxusnom kréme“ to vyšlo 7,99 EUR. Musím však poznamenať, že z toho 6,59 tvorí esenciálny olej Neroli. Nechcela som sa ho vzdať, mne to stojí zato. Odporúčam vám prečítať si viac o tomto esenciálnom oleji. V najbližšom čase plánujem ponúknuť viac receptov s týmto olejčekom, aby ste ho mohli využiť aj v iných receptoch ak si ho zaobstaráte.

Malé ekonomické okienko na záver

Pokiaľ by ste vynechali Neroli a doplnili by ste chýbajúce množstvo s Palmarosou, celý krémik by vás vyšiel na cca 1,25 EUR. Oplatí sa vyrobiť si doma luxus za vlastné. Ale v takomto prípade, keď si ponecháte krém s Neroli, máte v ruke produkt, za ktorý by ste v obchode dali cca 45,- EUR.

final project packaging

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *